Hizmet Alımı İhaleleri Uygulama Yönetmeliği’nin “İhale ve ön yeterlik dokümanının içeriği” başlıklı 12’nci maddesinde “İhale dokümanında; isteklilere talimatları da içeren idari şartname, sözleşme tasarısı ve teknik şartname ile gerekli diğer belge ve bilgiler bulunur.
…
(3) İhale veya ön yeterlik dokümanında yapılan düzenlemeler birbirine aykırı olamaz.” hükmü yer almaktadır.
Kamu İhale Genel Tebliği’nin “Hizmet alımlarında işin süresi, işe başlama ve iş bitirme tarihi” başlıklı 80’inci maddesinde “80.1. Hizmet Alımı İhalelerinde Uygulanacak Tip İdari Şartnamelerin “Sözleşmenin Uygulanması ve Diğer Hususlar” başlıklı bölümünde işe başlama ve iş bitirme tarihinin sözleşme tasarısında düzenlendiği belirtilmiştir. Bu çerçevede, Hizmet Alımlarına Ait Tip Sözleşmenin konuya ilişkin “İşin süresi” başlıklı 9 uncu maddesi uyarınca, idarenin işe başlama ve iş bitirme tarihlerini kesin olarak öngördüğü hallerde bu tarihler 9.1. maddesine yazılacak, aksi takdirde bu maddede işin süresinin işe başlama tarihinden itibaren kaç gün ya da ay olduğu belirtilecektir. Tip Sözleşmenin 10.2. maddesi ise işyerinin teslimi ve işe başlama tarihine ilişkin olup, söz konusu madde, 9.1. maddesinde işe başlama ve iş bitirme tarihlerinin kesin olarak belirtilip belirtilmediği ve işyeri teslimi yapılıp yapılmayacağı hususları dikkate alınarak idare tarafından düzenlenecektir.
80.2. Sözleşme tasarısında işe başlama ve iş bitirme tarihlerinin kesin olarak belirtildiği hallerde, yeterlik değerlendirmesi, tekliflerden aşırı düşük olanların sorgulanması ve açıklama istenmesi, tekliflerin değerlendirilmesi, isteklilerin 10 gün içerisinde şikayette bulunma hakkı ve idarenin bu şikayete 10 gün içinde cevap verme zorunluluğu ile 10 günlük itirazen şikayet ve Kurumun 20 günlük inceleme süresi ihale sürecinin uzamasına sebep olabilmekte ve bu süreler önceden tam olarak öngörülemediği için de sözleşmenin imzalanması ve dolayısıyla işin başlaması planlanan tarihten daha ileri bir tarihte gerçekleşebilmektedir. Bu çerçevede, süreklilik arz eden hizmet alımı ihalesine ait sözleşme tasarısında işe başlama ve iş bitirme tarihlerinin kesin olarak belirtilmesine rağmen ihale sürecinin uzaması nedeniyle dokümanda öngörülen tarihte işe başlanmasını sağlayacak şekilde sözleşmenin imzalanamaması halinde, iş bitirme tarihinin ötelenmesi mümkün bulunmadığından sürenin fiilen kısaldığı dikkate alınarak buna göre işlem yapılması gerekmektedir.” açıklaması yer almaktadır.
İdari Şartname’nin “Diğer Hususlar” başlıklı 45’inci maddesinde “4) Yasal nedenlerden dolayı sözleşmenin geç imzalanması halinde, sözleşmenin imzalanmasını müteakip bir takvim günü içinde işe başlanır ve 31.08.2027 tarihinde mesai saati bitiminde sona erer. Gecikme ile ilgili yüklenici herhangi bir hak talebinde bulunamaz.” düzenlemesi yer almaktadır.
Sözleşme Tasarısı’nın “İşin Süresi” başlıklı 9’uncu maddesinde “9.1. İşe başlama tarihi 01.09.2026; işi bitirme tarihi 31.08.2027
9.2. Bu sözleşmenin uygulanmasında sürelerin hesabı takvim günü esasına göre yapılmıştır.” düzenlemesi yer almaktadır.
Şikâyete konu edilen ihalenin ilan tarihinin 30.06.2026 olduğu, ihale ilanı incelendiğinde işe başlama tarihinin 01.09.2026 ve işin bitiş tarihinin ise 31.08.2027 olarak belirtildiği, Sözleşme Tasarısı’nın 9’uncu maddesinde işin süresinin “İşe başlama tarihi 01.09.2026; işi bitirme tarihi 31.08.2027” olarak yer aldığı, İdari Şartname’nin 45’inci maddesinde sözleşmenin geç imzalanması halinde sözleşmenin imzalanmasını müteakip bir takvim günü içinde işe başlanacağı ve 31.08.2027 tarihini mesai saati bitiminde sona ereceği, ayrıca gecikme ile ilgili yüklenici herhangi bir hak talebinde bulunamayacağının düzenlendiği görülmüştür. Öte yandan Sözleşme Tasarısı’nda yer aldığı iddia edilen “işe başlama tarihinden itibaren 12 ay” ifadesinin doküman düzenlemelerinde yer almadığı anlaşılmıştır.
4734 sayılı Kamu İhale Kanunu kapsamına tabi işlerde ihale süreçlerine ilişkin uyulması gereken çeşitli usul kuralların bulunduğu, idareye şikâyet başvurusu ve Kuruma yapılacak olan itirazen şikâyet başvurularının yargı yoluna gidilmeden önce tüketilmesi zorunlu olan idari başvuru yolları olduğu, idareler tarafından ihale işlemleri kapsamında yeterlik değerlendirmesi, tekliflerden aşırı düşük olanların sorgulanması ve açıklama istenmesi, tekliflerin değerlendirilmesi, isteklilerin 10 gün içerisinde şikâyette bulunma hakkı ve idarenin bu şikâyete 10 gün içinde cevap verme zorunluluğu ile 10 günlük itirazen şikayet ve Kurumun 20 günlük inceleme süresi ihale sürecinin uzamasına sebep olabilmekte ve bu süreler önceden tam olarak öngörülemediği için de sözleşmenin imzalanması ve dolayısıyla işin başlaması planlanan tarihten daha ileri bir tarihte gerçekleşebilmektedir. Bu kapsamda idarelerce ifade edilen anılan işlemler bitmeden sözleşmenin imzalanamayacağı anlaşılmaktadır.
Yukarıda aktarılan hususlar çerçevesinde, işin başlama ve bitiş tarihlerinin İdari Şartname’de ve Sözleşme Tasarısı’nda aynı tarihlerle belirlendiği, işin süresi konusunda doküman düzenlemelerinin herhangi bir çelişki oluşturmadığı ve hukuksal süreçlerden kaynaklı ihale sürecinin uzaması ve işe başlama tarihinin gecikme ihtimaline ilişkin düzenlemelerde mevzuata aykırılık bulunmadığı anlaşıldığından başvuru sahibinin iddiası yerinde görülmemiştir.
| Toplantı No | : 2026/033 |
| Gündem No | : 66 |
| Karar Tarihi | : 26.08.2026 |
| Karar No | : 2026/UH.I-2269 |